6 Temmuz 2024 Cumartesi


 Niğde de Hastane Afet Planı Tatbikatı gerçekleştirildi

Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçeğini aratmayan 2024 Yılı HAP (Hastane Afet Planı) Tatbikatı gerçekleştirildi.

Yapılan tatbikatta senaryo çerçevesinde ilgili birimlerin sorumlulukları, toplanma yerleri, müdahale birimleri ve olayın meydana geldiği ilk andan itibaren öncelik sırasına göre yapılması gerekenler, iletişimin nasıl sağlanacağı, hastanenin üstleneceği görevler değerlendirildi. Bu çerçevede afet durumlarında acil sağlık hizmetlerinin etkili ve hızlı yürütülmesi, güvenlik, lojistik, planlama, bulaşıcı hastalıklarla mücadele, birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürdürülmesi gibi konular ve yapılması gerekenler tatbikatta gözden geçirildi.
'Hastane Afet Planı' kapsamında Hastane personeline verilen eğitimin ardından 112 Acil Servis, UMKE, AFAD, İtfaiye ile Polis ekiplerinin desteği ile tatbikat yapıldı. Acil durum alarmı ve anonslarla hastanede bulunanlar uyarılırken, senaryo gereği Lohusa servisinde meydana gelen yangında oluşan KBRN sızıntısında zehirlenenler AFAD, UMKE ve 112 Acil Servis Ekipleri aracılığıyla tahliye edilerek yetişkin acil servis KBRN Ünitesine sevki sağlandı. Çıkan yangın ise, itfaiye ekipleri ve hastane personelinin koordineli çalışması sonucu söndürüldü. Polisin güvenlik tedbiri aldığı tatbikat başarıyla tamamlandı.
Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Doğan: ‘’ Her yıl düzenli olarak çeşitli senaryolarla yapılan tatbikatların gerçek zamanda karşılaştığımız zaman en iyi şartlarda tedavilerini yapmak için personellerimize, hasta ve hasta yakınlarının eğitimleri için önem arz ediyor. Tatbikatlar diğer kurumlarında katılımıyla kurumlar arası etkin çalışmalar ortaya çıkarmaktadır. Gerçeği aratmayan tatbikata katılan tüm kurumlar ve personellere teşekkür ederiz.’’ dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder